Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tanzanie - základní informace

Oficiální název: Sjednocená tanzanská republika
Hlavní město: Dodoma
Počet obyvatel: 37 mil
Rozloha: 833 749 km2
Měna: tanzanský šilink (TZS) = 100 centů
Úřední jazyk: svahilština

Obyvatelstvo 

V zemi žije přes 120 nejrůznějších etnik. Nejpočetnější a nejsilnější skupinu představují bantuské kmeny, které tvoří asi 60% obyvatelstva. Z menšin můžeme jmenovat například východonilské Masaje, arabsko – černošské Svahilce, Indy a Araby. V Tanzanii asi 42% obyvatel vyznává přírodní domorodá náboženství, dále následuje islám s 31%. Ostatní obyvatelé jsou hinduisté a křesťané. V zemi je 67% gramotnost.

Ekonomika 

Tanzanie je poměrně chudá země a její hospodářství se nachází v kritické situaci. Obyvatelé se věnují zemědělství a pěstují především kávu, bavlnu a kešu oříšky. Tyto plodiny se pěstují pro osobní spotřebu i pro světový trh. Průmysl v zemi není příliš rozvinutý, věnuje se zde pouze zpracování zemědělských výrobků.

Dějiny a kultura 

Prvními Evropany, kteří vstoupili na půdu dnešní Tanzanie byli Portugalci v čele s mořeplavcem Vascem de Gama. Stalo se tak roku 1498. To již ve vnitrozemí sídlily bantuské kmeny, hamitské skupiny a také jižní Arabové. Na pobřeží se Portugalci začali usazovat kolem roku 1500 a byli zde do roku 1840, kdy kontrolu nad oblastí převzal sultán Maskatu. V roce 1891 ho však Němci donutili, aby jim předal správu nad tímto územím. V roce 1920 byla země vyhlášena mandátním územím Společnosti národů pod britskou správou. V roce 1961 byla Tanzanii udělena nezávislost. Politická situace v Tanzanii je poměrně stabilní, nevládne zde občanská válka jako v sousedních zemích.

Geografie 

Tanzanie leží na východním pobřeží střední Afriky u Indického oceánu. Autonomní oblastí Tanzanie je ostrov Zanzibar. Na jihu najdeme pobřežní nížiny, směrem na západ údolí s jezery Tanganika a Viktoriiným jezerem. Na území Tanzanie se vypíná nejvyšší vrchol Afriky – hora Kilimandžáro s výškou 5895 metrů, jejíž vrchol je neustále pod sněhovou pokrývkou. Rozkládají se zde také savany a stepi národního parku Serengeti, kde žijí statisíce živočichů.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko